20-09-2020

Anunt incepere an scolar !

Scris de Razvan Pirnac  
In categoria Noutati

Accesul elevilor în școală, pe data de 14 sept. 2020, se va face după următorul program:

Clasele I-IV 9:00

Clasa Pregătitoare 9:30

Clasele V-VIII 8:30

Cadrele didactice, cu activitate de diriginte , au obligația de a anunța elevii și părinții acestora cu privire la programul de mai sus.

De asemenea, FOARTE IMPORTANT , având în vedere:

– ORDINUL COMUN M.E.C., nr. 5.487/1.494/2020, și M.S., nr. 1494/ 31,08,2020, pentru aprobarea măsurilor de organizare a activităţii în cadrul unităţilor/instituţiilor de învăţământ în condiţii de siguranţă epidemiologică pentru prevenirea îmbolnăvirilor cu virusul SARS-CoV-2, ,PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL nr. 804 din 1 septembrie 2020,Data intrarii in vigoare : 1 septembrie 2020;
– ghidurile M.E.C.cu privire la recomandările pentru prganizarea și desfășurarea activităților în învățământul preșcolar , primar și gimnazial, pentru anul școlar 2020-2021;

SE INTERZICE ACCESUL PĂRINȚILOR ÎN CURTEA ȘCOLII

PREZENȚA în școală se va face numai dacă NU prezentați simptome și nici NU aveți suspiciuni de stare de sănătate precară.
La intrarea în unitate se impune respectarea următoarelor măsuri:
– dezinfectarea încălțămintei, prin ștergere de covorașul dezinfectant;
– dezinfectarea mâinilor.
De asemenea, aveți obligația de a respecta regulile generale ale unei conduite sănătoase: distanțarea socială, evitarea atingerii nasului cu mâna, a ochilor și a gurii, strănutul în pliul cotului/batista de unică folosință, evitarea contactelor directe cu cei din jur.
DIRECTOR,
Prof.Pîrnac Emil-Marin